cz cz cz
clovek

MŮJ ÚČET

BLACK LIST

Tato stránka se bude zabývat případy porušování platných předpisů a zákonů na ochranu zvířat proti týrání. Každý může upozornit na případné excesy a nezákonné jednání osob. Identita oznamovatele takového jednání nebude samozřejmě zveřejněna. Je zapotřebí uvést maximum informací, (fotodokumentace) pro ověření stavu věcí. Akce, kde budou prokazatelně a opakovaně porušovány platné předpisy, nebo bude bude docházet k týrání zvířat, mohou být po prošetření Státní veterinární správou zakázány. S veterinárními lékaři a pracovníky na úseku Ochrany zvířat budeme ve spojení.

OJEBÁVAČI MEZI TERARISTY

 

Každý to asi zná. Denně chodí mailem různá sdělení, že jste zdědili miliony dolarů, nebo liber, případně nějaký bankovní úředník našel ležet někde miliony, ze kterých vám dá 40%, když mu pomůžete peníze vyzvednout, protože jste jediný důvěryhodný, koho našel. Denně pokusy vás nějak „ojebat“ nebo ošulit.

V posledních dnech se našel jeden takový i mezi rádobyteraristy ze Slovenska. Vystupuje zásadně jen pod mailovými adresami, neuvádí jméno, kontaktní údaje, nic. Říká o sobě, že je soukromá osoba, chovatel. Ovšem při bližším zkoumání zjistíte, že v branži podniká (s problémy). Důsledně dbá na zametání stop na internetu, když byste náhodou o něm chtěli vědět víc. Dobrý podvodník musí být důsledný do detailu. Tohle náš „terarista“ podcenil.

Takže pán poslal objednávku na několik tisíc sarančat, všechno bolo super, príde si až k nám… Naozaj až do okamžiku, kdy se má dohoda začít plnit. Vy zabalíte zboží a čekáte…. Samozřejmě nic se nekoná. Na sms žádná reakce, telefony se neberou. Potom tedy přijde fáze „prepáčte, ospravedlňujem sa“…a spousta důvodů, proč to jak na potvoru teď nevyšlo, ale večer už to naozaj vyjde. Večer to dopadne stejně jen s tím rozdílem, že tentokrát je bohužel problém s autem. To se může stát. Prídem zajtra. Pokračování je asi jasné…. Zajtra, tedy už dnes se zase nic nekonalo a už se přestalo komunikovat úplně. Takže nezbývá, než s milou vzpomínkou zase to kvantum sarančat vybalit a „ustájit“. Aspoň se nenudíte a nemusíte si shánět práci.

A jak se ten milý pán jmenuje? Matej Š. z Bratislavy – Ružinova (ale tohle vám o sobě sám neřekne) Vystupuje pod maily matej.tera@centrum.sk a matej.tera@post.sk

Jakmile budete mít nějakou možnost kontaktu s tímto pánem, doporučuji maximální opatrnost. Je to takový malý ojebávač a rád s každým vyjebává.       

Zoohaus.cz

ad. Týrání leguána zeleného

 

V diskusi na Facebooku se objevila fotografie pořízená ve „zverimexu“ ve Zlíně (viz. níže). Obrátil jsem se na Okresní veterinární správu ve Zlíně s podnětem k prošetření podezření z týrání zvířete. Dnes přišla reakce SVS a z ní vyplývá, že leguán zelený má snad konečně lepší podmínky, i když to, co předtím musel prožít se nedá vrátit. Majitel prodejny dostal evidentně avízo (po zveřejnění na našem Black listu) a leguána přemístil. Nezbývá než věřit, že jeho jednání bude v dalším řízení patřičně „oceněno“ tak, aby se choval ke zvířatům tak, jak se sluší a patří a nebral je jen jako kusy a zdroj příjmů.

Pokud kdokoliv narazí na podobný případ a je lhostejné, jestli někde na burze, ve „zveráku“ nebo jinde, pokud nás bude informovat a pošle k věci nějaké foto a přidá nějaký popis události, časové údaje, kdy k tomu došlo a pod. budeme postupovat stejně, jako v tomto případě. Půjde to pomalu, ale postupně se nám snad podaří zlepšit neutěšený stav v přístupu některých „chovatelů“ ke zvířatům. Když to nejde přesvědčováním a domluvou, musí nastoupit represe podle zákona. Anonymitu oznamovatele samozřejmě zaručujeme.

Děkujeme za to, že jedna návštěvnice „zverimexu“ nezůstala lhostejná a díky ní se podařilo ukončit utrpení jednoho zvířete a chovatele potrestat.

 

Terraristik.cz

 

Takhle nabízí zvířata jeden z mnoha „zverimexů“

Zákaznice „zverimexu“ ve Zlíně – Malenovicích nás upozornila na tristní podmínky, za kterých je nabízený v prodejně vedle supermarketu Terno  (třída Tomáše Bati), Leguán zelený. Absolutně nevyhovující prostor, osvětlení, pravděpodobně i teplota a další. Podle zaslané fotografie a popisu stavu lze soudit, že tam dochází k trýznění tohoto leguána a není vyloučeno, že stejně tak „chovají“ v této prodejně i další zvířata. Věc předáváme k vyřízení Krajské veterinární správě ve Zlíně.

Pokud někdo z milovníků zvířat narazí na podobný případ týrání a bude možné věc doložit fotografiemi a svědectvím, v zájmu ochrany zvířat budeme tyto případy zveřejňovat a oznamovat příslušným úřadům.

 

leguan

Stav 4.10.2016

Krajská veterinární správa ve Zlíně se věcí začala zabývat. Doufejme, že se blíží konec utrpení toho zvířete.

Vaše podání ve věci „oznámení podezření z týrání zvířat“ bylo doručeno 05.10.2016 16:40:07 na elektronickou adresu podatelny a zaregistrováno pod číslem SVS/2016/119600.

Podání bylo po kontrole všech náležitostí elektronickou podatelnou přijato k dalšímu zpracování. O způsobu či výsledku vyřízení podání Vás bude informovat přímo určený referent, do jehož kompetence Vaše podání přísluší.

Terraristik.cz

Piebald, nebo žralok?

Není tajemstvím, že někteří „chovatelé“ mají jen jediný cíl, svůj zisk. Nezajímá je genetika, často příliš ani podmínky chovaných zvířat. Všechno směřuje k jednomu cíli. Pokud možno co nejrychleji na chovu zvířat zbohatnout. Proto jdou stranou všechna chovatelská pravidla. Dochází k páření často úzce příbuzných hadů a pokud dojde ke snůšce z takového páření, tak nastaví teplotu v inkubátoru nad hranici, která je považovaná u druhu za optimální. U krajty královské za takovou teplotu považujeme 31° – 31,5°C Pokud teplota osciluje mezi těmito hodnotami s krátkodobými změnami + – desetiny stupně, je všechno v pořádku a mláďata se vylíhnou zdravá. Při této teplotě dochází k líhnutí kolem 60 dne inkubace. Když ovšem „chovatel“ chce obejít přírodu, dosáhnout inkubace o několik dní dřív a tím i dřívějšího zisku, nastaví teplotu nad 32°C a  často jsou výsledky katastrofální. Líhnou se degenerovaní, nebo zdravotně postižení jedinci a jen v malém procentu případů normální mláďata. V závislosti na procentu překročení optimální teploty při inkubaci vajec. Vrchol „chovatelské nestoudnosti“ je ovšem taková mláďata prodávat, nebo je dokonce dále množit.

Před časem mi volal jeden pán, jestli může mít krajta královská předkus, jako někdy mívají štěňata. Myslel jsem, že si dělá legraci, ale poslal mi dvě fotografie formou MMS. Fotografie nejsou příliš kvalitní, ale postižení samečka Piebalda je na nich dostatečně vidět. Vrchní čelist je výrazně delší a připomíná spíše hlavu žraloka, než hada. Ten pán si velmi přál mít Piebalda a tak reagoval na inzerát a jel si pro mládě přes celou CZ až do Jihočeského kraje. Tam samečka převzal a ničeho si nevšiml. Překvapení přišlo až doma. Potom mi volal s nadějí, že z toho Piebald snad vyroste, protože ten, který mu hada prodal ho ujistil, že je všechno v pořádku a dokonce mu dal podepsat papír, že přebírá mládě zdravé, bez známek nemoci. Poradil jsem mu, aby Piebalda reklamoval, protože se nejedná o nemoc, ale degenerativní změny, bez možnosti léčení. To mu následně potvrdili i na veterině, kam se obrátil.

Nevím, jak celá záležitost dopadla. Pravděpodobně si pán Piebalda nechal, jako domácího miláčka a s genetickou vadou se smířil. Nic jiného mu ostatně nezbývalo, jen dlouhé a nákladné soudy, protože „chovatel“ mával papírem s podpisem, že had byl zdravý. Znalecký posudek by samozřejmě takovou obhajobu vyloučil, ale to zvíře nemohlo čekat roky, až to nějak dopadne.

Příhodu uvádím jako odstrašující příklad, co se všechno může stát. Jméno toho „chovatele“ znám, ale na přání pána který volal ho neuvedu.

TERRARISTIK.CZ

Pozor na teplotu inkubace vajec

Jedna chovatelka mi poslala fotku z chovu svého kamaráda, který uposlechl rady fachmana přes krajty královské, že pro inkubaci stačí teplota 28°C. Protože chová také gekony, které úspěšně inkubuje při této teplotě, uvěřil. Bohužel. Výsledek je jedno mrtvé mládě, druhé pravděpodobně s handicapem s nejistou budoucností a stav třetího dokumentuje fotografie.

V takovém případě není jiná možnost, než vrátit mládě do inkubátoru, zajistit dostatečnou úroveň vlhkosti a postupně zvýšit teplotu na 31°C. Při troše štěstí mládě vaječný váček stráví a má tak šanci na život.

Regulace teploty při inkubaci je velmi důležitý faktor a jde o desetiny stupně Celsia. Nízká teplota (uvedená nízká teplota je extrém) je škodlivá stejně, jako teplota blížící se 32°C nebo dokonce vyšší. Pro mnohé ta fotka může být šokující, ale myslím, že její zveřejnění má smysl, především pro další mladé, nebo začínající chovatele.

Terraristik.cz
TOPlist