Některé žárovky nebo kombinace osvětlení musí být klasifikovány jako škodlivé pro plazy. Patří mezi ně především infračervené žárovky a keramická topná tělesa.
Plazi potřebují dostatečné množství světla, tepla a UV záření, pro optimální prostředí v teráriu. Za tímto účelem, je nejlepší několik zdrojů, které jsou kombinovány tak, že se vzájemně doplňují, pokud jde o jejich světelné spektra obecně. V ideálním případě, světlo, teplo a UV záření na správné vlně, tj. jsou navzájem poměrově a druhově vhodné. Pokud toto není respektováno, může být výsledek úraz, nebo nemoc plaza.
Zvláštním zdrojem nebezpečí jsou infračervené lampy a keramické ohřívače. Vzhledem k tomu, že nevydávají viditelné světlo (keramická topná tělesa) ale pouze infračervené záření , jsou často používány jako noční zdroj tepla.
Nicméně, toto je právě ten problém: V přírodním teple není přirozené světlo, je přítomno pouze jako zbytkové teplo, například ve formě nahřátých hornin. V přírodních podmínkách, se zbytkové teplo uvolňuje v noci, kdy není sluneční záření, pomalu a plynule. Umělé zdroje vytápění však udržují jejich teplotu a tím dráždí varovný systém plazů – Varování o přehřátí zůstane ve stavu OFF. To pravidelně vede k vážným popáleninám, zejména u hadů.
Tomuto riziku lze spolehlivě zabránit keramickým vytápěním a infračervené lampy jsou kombinovány s dostatečně silným světlem zářičů. Zde varování teplotního obranného systému funguje správně, protože existující teplo je nyní interpretováno jako sluneční záření – a nadměrné sluneční záření ohrožuje. Obranný systém plaza varuje před přehřátím. Za této situace umí zpracovat jeho organismus informace o teplotě a světle a podle toho reagovat.
Výše uvedené se vztahuje také na topné rohože, kabely a topné kameny. Je skutečnost, že se jedná o velmi horké předměty. Teploty nad 50 ° C jsou časté i dlouhodobě. Různí obyvatelé pouště, jako jsou například agamy vousaté, snáší takové teploty půdy, ale obyvatelé deštných pralesů, savan či noční hadi, takovou teplotu netolerují. Většina topných rohoží, kabelů a kamenů je příliš horká.
Tento problém může být vyřešen poměrně snadno. Pro omezení teploty topných kamenů na max. asi 40 ° C, se dá použít termostat, nebo alternativně, digitální časovač, při pravidelném cyklu zapnutí a vypnutí , např. na 10 minut topení zapnout a potom vypnout po dobu 30 minut.
V podstatě pro topné rohože, kabely a topné kameny platí: Měly by být použity ve spojení se světelným zářením, pokud je to možné!
Vytápění by mělo být vždy v kombinaci se světelným zářením, pokud je to možné, tak, aby obranný teplotní systém zvířat nebyl podrážděný a dobře vyhodnotil stav.
Aby nedošlo k popálení, musí být infračervené lampy a keramické zářiče vybaveny ochrannými klecemi. Kromě toho, sálavá teplota nejvýše 40 ° C nesmí být překročena – s výjimkou některých pouštních obyvatel.
Generování tepla z topných rohoží, kabelů a kamenů by mělo být omezeno pomocí termostatu na max. 40 ° C (s výjimkou některých pouštních obyvatel). Alternativou je digitální časovač, který v pravidelných cyklech zapíná a vypíná zdroj tepla.
Denní tepelné zářiče, topné rohože a topné kameny lze provozovat i při vyšších teplotách – ale pouze ve spojení se silným světlem, například, spolu s HQI UV lampami.
Topné rohože a kabely by měly být instalovány tak, že nemůže k jejich poškození plazy nebo jejich kořistí (myši, krysy). Mohou způsobit popáleniny a úrazy elektrickým proudem.
Světelným zdrojem vyhřívané kameny poskytují přírodní podmínky. Kameny by měly být dostatečně velké, k ukládání tepla v přiměřeném čase . Tmavé kameny se zahřívají silněji než světlé, a jejich přehřátí může vést k popálení plazů.
I při použití akvarijních topných těles může způsobit popáleniny. Používejte proto obvykle dodaný plastový kryt.
http://www.reptiliendoktor.com/
překlad Terraristik.cz