clovek

MŮJ ÚČET

Jak uchovat sarančata v domácích podmínkách

Protože se opakují dotazy, co dělat, aby koupená sarančata vydržela do doby než jsou zkrmena, nabízím několik rad a tipů.

Základní podmínky pro držení sarančat jsou TEPLO, SUCHO A SVĚTLO. Teplota by neměla příliš klesat pod 25°C. Optimální je 28-30°C, ale v noci můžou mít chladněji. Sarančata potřebují suché prostředí. Ve vlhku je rychle napadnou roztoči a plísně a to znamená velké ztráty, často kompletního osazení nádrže. Znamená to nekrmit na př. okurky, jablka a další ovoce s vyšším obsahem vody. V období vegetace jsou velmi vhodné listy pampelišky, ale i různé trávy, jitrocel, listy kukuřice apod. Nezkrmené zelené krmení je nutné odstranit z nádrže (viz. výše) V období kdy jsme odkázaní jen na nabídku obchodů je nejvhodnější pekingské zelí (to ale neplatí vždy, stává se, že i tato zelenina je ošetřena insekticidy) Doporučuji otestovat lístek zakoupeného zelí na malém vzorku sarančat.

Salátům z obchodů je lépe se raději vyhýbat. Jsou často ošetřeny insekticidy proti škůdcům a po salátu rovněž mohou být velké ztráty.

Základní potravou pro sarančata je ale jemné seno. To je opravdu nezbytné, pro maximální životnost a vitalitu sarančat. Ne hrubé, které někdy nabízejí „zverimexy“ pro králiky a morčata. Příkladem vhodného sena pro sarančata je bylinkové seno Almenland, které máme v nabídce a které také dlouhodobě úspěšně používáme v našem chovu. Pro použití v chovu sarančat je to ideální volba.

 

Jako doplněk je vhodné dávat sarančatům také pšeničné otruby. Dají se koupit v sortimentu potravin. Zelené krmení opravdu jen jako doplněk, hlavní složkou potravy jsou seno a pšeničné otruby. Při tomto krmení není problém se škodlivou vlhkostí a sarančata normálně pokračují ve vývoji.

Světlo stačí v nouzi i denní. Ideální je samozřejmě reflektorová žárovka, stačí cca 25W, ale dá se použít i úsporná (kompaktní) zářivka. Žárovka poskytne navíc zdroj tepla. Na noc je možné osvětlení vypnout. Pokud sarančata nemají dostatek světla, tmavnou a často také ve zvýšené míře hynou. Pozor ovšem na přímé sluneční světlo, např. v blízkosti okna. To může způsobit snadno přehřátí nádrže a úhyn sarančat.

Substrát není nutné dávat. Na dno nádrže postačí rozsypat trochu sena, je možné je poprášit i otrubami. Sarančatům musíme poskytnout dostatek úkrytů. Nejvhodnější jsou proložky z vajíček, najdou se v každé domácnosti. Nařežeme je například na poloviny a nastavíme je vedle sebe k jedné stěně nádrže. Ne naležato, ale proložky musí stát. Nemusíme jimi šetřit. Pokud se sarančata nevyhřívají, jsou často v úkrytech, které jim připravíte. Rovněž bez toho nelze dosáhnout úspěchu.

Při dodržení uvedených podmínek nebývá problém s úhynem sarančat a je možné např. 100 kusů uchovat prakticky bez ztrát až do zkrmení. Samozřejmě v závislosti na počtu „strávníků“. Ale není nutné se bát menší zásoby doma a kupovat sarančata v krabičkách na jedno nakrmení. To je potom zbytečně dost drahá záležitost.

Jako nádrž poslouží větší faunabox, terárium apod. Vzhledem k tomu, že sarančata potřebují dobré větrání, nejsou příliš vhodná např. akvária. Naprosto ideální je nádrž, kde je kostra potažena hliníkovým muším pletivem a osazena žárovkou. Nemusí být velká a dá se celkem bez problémů vyrobit. V takové nádrži by sarančata mohla projít celým životním cyklem bez úhynu.

Objednávka sena ZDE

Eshop pro sarančata ZDE

Bylinkové seno z přírodního parku Almenland

Přeji hodně úspěchů v chovu.  

Robert Schlesinger, admin Terraristik.cz

TOPlist