popis
Klíšťata se vyskytují u volně žijících zvířat, nebo zvířat chovaných venku ve výběhu. Poškozují hostitele tím, že mu vysávají krev, ale mohou také přenášet různé infekční nemoci. Proto by měly být odstraněny co nejdříve.
Léčba
Klíšťata by se neměly mačkat, vytlačovat nebo zlikvidovat olejem, protože by jinak mohly do rány přenést sliny obsahující patogeny nebo také gastrointestinální obsah. Nejlépe je odstraňte pomocí kleštiček na klíšťata. Ty se vtlačí mezi kůží a klíště a postupně zvyšují tlak, dokud se klíště konečně nepustí.
Ošetření ran: 1. Dezinfikujte sprejem Octenisept® (je možné použít i jiný bezpečný desinfekční přípravek) 2. Ochrana rány s použitím gelu Octenisept®. Tím se na zraněném místě vytvoří jemný ochranný film, který ho chrání před bakteriemi.
popis
Obzvláště postižení jsou plazi milující vodu z venkovních prostor. Poškozují hostitele tím, že mu vysávají krev, ale mohou také přenášet různé infekční nemoci. Proto by měly být odstraněny co nejdříve.
Léčba
Vložte zamořené zvíře do slané lázně (16 gramů soli na litr vody) nebo posypte sůl přímo na pijavici – po určité době se uvolní a spadne.
popis
Některé druhy mouchy, jako například Sarcophaga, modrá masařka (Calliphora) nebo Lucilia, nakladou vajíčka především do kožních ran, poraněných krunýřů, vzácně i na kůži nebo do nozder plazů. Červi mohou způsobit těžké, často fatální poruchy tkáně a také přenášet různé infekční nemoci. Dotčené jsou divoká zvířata a zvířata z venkovních chovů. Některé druhy střečků upřednostňují kladení vajíček pod kůži, nebo do nozder plazů. Postižené plazy potom žerou jejich larvy zevnitř.
první pomoc
terapie
Čím hlouběji pronikli červi, tím těžší je jejich odstranění. Kromě toho mohou mrtví, ale neodstranění červi způsobit vážné septické infekce. Proto by měla být vyhledána pomoc veterinárního lékaře, specialisty na plazy. Bohužel i přes veterinární pomoc není vždy možné odstranit všechny červy. Silně zamořené zvířata by měly být v případě potřeby „uspány“ (euthanasie), aby se zabránilo zbytečnému utrpení.
prevence
Aby se zabránilo infekci krunýře, volně chované želvy se zraněním nebo průjmovými chorobami by měly být dočasně přemístěny do terária. To pokryjeme gázou.
popis
Roztoči jsou rozpoznatelní jako načervenalé, světlé, šedé, nebo tmavé pohyblivé tečky na kůži. Zvláště jsou postiženy ještěrky a hadi. V případě ještěrek jsou nejčastěji postiženy koutky tlamičky, ušní bubínek, krk, klouby a kloaka. U hadů mohou být postiženy všechny části těla, přičemž roztoči se přednostně skrývají pod šupinami. Roztoči jsou hlavním problémem při chovu hadů.
příznaky
Zvíře se škrábe o předměty
Nápadně dlouho se zdržuje ve vodě
Neklid
Případně: ztráta aktivity, únava, odmítání potravy
komplikace
Roztoči oslabují tělo tím, že sají krev. Možné následky: anémie
Vpichy od parazitů se plazi mohou nakazit, hrozí zánět kůže, různé bakteriální infekce, abscesy, v nejhorším případě sepse a septický šok. Často bývají problémy se svlekem. Roztoči mohou přenášet různé infekce.
Faktory pro množení parazitů
Vlhké a teplé podmínky. Optimální prostředí pro roztoče: vlhkost 80-90% a teploty mezi 25 a 30 ° C. Jsou nesmírně aktivní a vyhýbají se jasnému světlu a UV záření. Malá terária, nebo terária s větším počtem plazů. Suboptimální hygiena.
terapie
Proti cizopasníkům jsou k dispozici aerosoly (spreje) V CZ je velmi vhodný a účinný přípravek Arpalit.
Přímá aplikace spreje na plazy není vhodná a proto by měla být používána pouze v obzvláště akutních případech. Vhodné je aplikovat přípravek na kousek hadříku a potírat postiženého plaza. Pozor na oči a sliznice.
Desinfekce terária
Substrát je odstraněn z terária a zlikvidován. Všechny ostatní prvky a zařízení jsou opláchnuty vodou nad 60 ° C. Poté je celý vnitřní povrch terária ošetřen antiparazitárním sprejem. Po aplikaci terárium vyvětráme, dáme nový substrát a vrátíme zařízení a prvky terária. Po několika dnech se kontroluje úspěšnost léčby – jestli nezůstávají žádní živí roztoči. Léčba se může v případě potřeby opakovat. Mnoho chovatelů používá kompaktní ruční parní čistič, pro přirozenou dezinfekci terária. Zařízení generuje horkou páru o teplotě 150 ° C – ale pouze přímo v trysce. Nevýhoda: K roztočům žijícím ve štěrbinách a výklencích se horká pára vždy nedostane. Prevence proti agresivním roztočům: Snížení vlhkosti vzduchu nebo lepší ventilace. Velmi důležitá je konzistentní hygiena chovu!
překlad a poznámky Terraristik.cz