Zdrojem zdaleka nejvíce problémů a utrpení plazů v našich chovech jsou onemocnění jater a ledvin. Většinou je příčinou špatná strava. Je nejvyšší čas podrobit krmení našich plazů kritickému zkoumání.
V jejich přirozeném prostředí je obvykle nedostatečné množství potravy. Často musí nalézat potravu s velkým úsilím. Zážitky a instinkty z lovu kořisti je třeba zachovat i našem chovu. Nepříznivé klimatické vlivy mohou vést k dlouhému období bez zásobování potravou a také tuto překážku plazi v přírodě musí překonat.
Zcela odlišně to však vypadá v mnoha teráriích. Tady je hojný zdroj potravy, o jídlo nemusí žádat, nemusí vyvinout žádné úsilí a nemusí potravu ani lovit. Nepřichází dny nepříznivého počasí a dny vynuceného půstu nejsou problém. Takže se dá bez nadsázky říci: tady plazi doslova žijí jako v ráji.
Následky na sebe nenechají dlouho čekat. Mnohá zvířata mají nadváhu nebo sklon k příliš rychlému růstu. Ale to má negativní důsledky. Mezi onemocnění související se stravou zahrnujeme zejména ztučnění jater, cirhóza jater, nemoci ledvin, dna a degenerativní změny ledvin, stejně jako kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, metabolické onemocnění kostí a osteoartritidy.
energeticky vydatné krmivo
velké porce
příliš časté krmení
chybějící půsty
chybějící postní období (v zimě nebo v období letního klidu)
nadměrné denní teploty bez teplotního gradientu
žádné noční snížení teploty
Krmit vždy s mírou a ne příliš aktivně.
Plazi vyžadují podstatně méně potravy než savci!
Plazi prochází v prvních měsících svého života přivykání na krmení. Měli by tedy být od počátku naučeni na univerzální krmení, aby se zabránilo návyku na jednostrannou a nezdravou potravu.
Upřednostňování některé potravy není důkazem její zdravotní nezávadnosti. S velkou chuť přijímají například cukr, bílkoviny a potravu bohatou na tuky. Důvod: V přirozeném prostředí jsou tyto potraviny vzácné a tudíž cenné. Na časté konzumace plazi v přírodě nejsou zvyklí. Potrava s obsahem cukru, bílkovin a tuků, je hlavní příčinou nemocí souvisejících s výživou plazů.
Dodržovat a to zejména u býložravců vyvážený poměru vápníku a fosforu v potravě.
Krmivo s vyváženým poměrem vitamínů a minerálních látek, pokud nelze zajistit přirozenou pestrou a odpovídající výživu.
Vysoké teploty v teráriu, nebo nedostatek teplotních gradientů stimulují látkovou výměnu. Zvířata přijímají nadměrné množství potravy, následkem je rychlý růst a zvyšují se nároky na vyšší obsah vitamínů a minerálů. Tím se zvyšuje riziko obezity, onemocnění jater a nutriční nedostatky, jako je křivice. Srovnatelná situace nastává, když v noci není snížená teplota a případné období zimního odpočinku není dodržováno.
Zimní a letní doby odpočinku zpomalí celý metabolický systém. Zvíře má přestávku v krmení déle, než je obvyklé. Zvýšená zátěž na trávicí systém může způsobit onemocnění jater, přibývání na váze nebo nadměrné zvýšení velikosti.
Péče o správné krmivo
Maso a hmyzožravci: krmit menší část (60% z předchozí dávky). Snížení spotřeby zejména tučnějších krmiv. Ty zahrnují například moučné červy, nebo zavíječe voskové. Velmi důležité: zavést jeden den půstu týdně!
Všežravci: mírně zvýšit podíl vegetariánské potravy, jeden den půstu týdně.
Býložravci musí dostávat hlavně zelené krmení, zřídka ovoce nebo zeleninu, v žádném případě produkty živočišného původu.
Dejte si pozor na pokles noční teploty!
Dodržovat zimní či letní doby odpočinku, pokud jsou nutné pro daný druh.
Reptiliendoktor.com
překlad Terraristik.cz