Přirozený odchov …. protože dnes mnoho chovatelů chová krajty královské jen kvůli zisku, často se zapomíná na podstatu chovu a mnoho detailů a zajímavosti se tak vytrácí. Chovatel krajt královských, pokud chová hady jako svoje hobby a není pro něho důležitý zisk z chovu, si může položit otázku: proč se nepokusit o přirozený odchov bez inkubátoru a proč nenechat vše na přírodě? Tento způsob chovu mu může přinést nejen potěšení ze snůšky vajec, ale potom každý den, až do vylíhnutí mláďat přináší zajímavé momenty, než se konečně objeví mláďata u samice.
Samice zařazená do chovu by měla mít alespoň 1500gr. a má být 2,5 až 3 letá. Pod tuto hranici není možné v žádném případě jít, protože nemá dostatek tukových zásob pro vytvoření vajec.. To znamená, že samice před pářením musí být dobře krmena. Samci by měli být vždy menší, než samice. Mnoho krajt v chovech je příliš překrmených. Samci s nadváhou páří špatně, nebo často vůbec ne.
Ke konci roku přichází období páření krajt královských. Krajty musíme na tuto dobu připravit.
Postupně snižovat teplotu o 2 – 5 stupňů, během dne, i v noci. Například z obvyklých 29 stupňů až na 25 stupňů. Tato změna ale musí nastat postupně. Také délka osvětlení terária se zkracuje z 12 hodin na 10 – 8 hodin.
Pokud jsou dosaženy tyto hodnoty, mění se chování hadů a jejich chuť páření na sebe nenechá dlouho čekat.
Dobu mezi úspěšným pářením a oplodněním vajíček je obtížné určit, protože samice jsou schopny ukládat spermie a následně samy oplodnit folikuly.
O oplodnění lze hovořit pouze tehdy, pokud došlo k ovulaci. Pokud se tak stane, pak bobtná břicho samice. Dalšími příznaky ovulace jsou: samice vyhledává chladnější místa, více pije a často dochází k jevu, kterému chovatelé říkají „zářící samice“. Samice zjasní ve všech barvách a její barevné odstíny jakoby září krásnými jasnými barvami. Můžeme předpokládat, že spermie se úspěšně uchytily a od té doby se hovoří o březosti samice. 14 – 20 dnů po ovulaci následuje svlek.Březost trvá celkem asi 130 dnů. Samice vyhledává úkryt, nejlépe s vrstvou vlhkého rašeliníku s konstantní teplotou 30 stupňů.
Zdravá a vitální samice snese průměrně asi 5-6 vajec, ale může jich být více. Vejce drží dobře pohromadě, jsou jakoby slepeny. A to je chvíle, kdy téměř všechny hadí samice a jejich hnízda jsou „okradeny“ a vejce pak zmizí do inkubátorů.Hadí samice je plně schopna hlídat svá vajíčka a mláďata. Potřebuje prostor kolem hnízda … aby se na vejce mohla vrátit nebo je posunout. Samice zahřívá vejce pomocí svalových pohybů, teplotu reguluje jejich intenzitou. Pokud by příliš stoupla teplota, uvolní svoje těsné obtočení vajec. V opačném případě naopak sevření vajec zpevní. Tato přirozená inkubace trvá přibližně 50 – 80 dní. Důležitá je vlhkost v prostoru hnízda. Musí být asi 90%. Až do vylíhnutí mláďat mohou být samice samy, nebo i se samce dál v plně zařízeném teráriu. Samozřejmě i následně s mláďaty.
Zcela odmítám chov v tzv. Racks (plastových boxech).
Po prvním svleku vylíhnutých mláďat můžeme začít s krmením.
překlad Robert Schlesinger