Popis
Infekce ústní dutiny obvykle naznačují nevhodné podmínky chovu nebo jiné stresující faktory. Na př. paraziti, poruchy metabolismu nebo základní infekční nemoci. Hadi jsou zvláště často náchylní k těžkým onemocněním. U želv se stomatitida obvykle vyskytuje ihned po hibernaci a může být příznakem nebezpečné infekce herpesu.
První příznaky
Malé plochy s bílým povlakem na sliznici
Zvýšené slinění s viskózními sekrety
Změna stravovacích návyků, odmítání potravy
Ještěrky a hadi někdy projevují agresivní chování
Pokročilé příznaky
Zánět ústní sliznice s rozsáhlými žlutavými, šedými nebo bělavými sekrety a plakem
Později: hnisavé vředy a vřídky, krvácení, a abscesy ústní sliznice
Komplikace
Odmítání potravy
Dehydratace
Tvorba abscesů v oblasti hlavy nebo čelistí
Zduřená hlava kvůli hnisavému postižení lebky
Otoky čelistí a ztráta zubů v důsledku hnisavého postižení čelistí
Pneumonie, meningitida, encefalitida
Sepse v důsledku septického šoku
Příčiny
Výchozím bodem potíží jsou obvykle malé zranění ústní sliznice, např. ostrými, tvrdými krmnými složkami, kousnutím krmných zvířat nebo nesprávným nuceným krmením. Za nepříznivých okolností dochází k bakteriální infekci ran. Infekce se může šířit do celé ústní sliznice a dále.
Stomatitida napadá předevší plazy s oslabeným imunitním systémem. Rizikové faktory jsou např. nevhodné podmínky chovu, podvýživa, nedostatek vitaminu C, chronický stres, následky zimování, paraziti nebo stávající základní nemoci.
Další příznivé faktory pro stomatitidu – zubní onemocnění, periodontální onemocnění, deformita čelistí, papouščí zobák, úrazy čelistí, nedostatek vitaminu A, podvýživa, poranění kůže a pojivové tkáně (zejména Agamy).
Jako sekundární stomatitida se označuje stav, kdy se obecná infekční onemocnění šíří do ústní dutiny (např. Infekce herpesviru nebo iridoviru).
Stomatitida je jednou z nejčastějších onemocnění hadů. Ještěrky a želvy jsou méně často postiženy.
Zvyšte teplotu v teráriu o 3 – 5 ° C, nejlépe pomocí přídavné tepelné lampy, nebo silnějšího zdroje tepla. Doba expozice by měla být jako trvání slunečního svitu v biotopu. Podrobné informace naleznete na adrese: Terapie horečkou
Navštivte veterináře pro plazy. Nasadí antibiotickou terapii, aby zabránil vzniku septických komplikací.
Vzhledem k tomu, že hniloba tlamy je často jen příznakem existujícího systémového onemocnění, je třeba nalézt a léčit základní onemocnění.
Doprovodná opatření v případě odmítání potravy
Krmením tekutou potravou a substitucí vitamínů (zejména vitamínem C, u masožravců také vitamínem A jako kapalný roztok nebo injekcí)
Doporučeno je dodávání kapaliny a elektrolytu: fyziologický roztok chloridu sodného (0,9% NaCl) nebo roztoky elektrolytů přes pitnou vodu (např. Elotrans), optimalizace dodávky tekutin, ruční lázně. Přístup k vodě musí být vždy zajištěn. U příznaků těžké dehydratace se elektrolytický roztok podává perorálně jednorázovou injekční stříkačkou.
Před a následná péče
Zlepšení nebo optimalizace podmínek chovu
Podrobné informace naleznete v článku Správné terárium pro různé druhy plazů
Konzistentní léčba možných oslabujících základních onemocnění
Vyhněte se podávání potravy kde je nebezpečí výskytu ostrých, nebo špičatých hran.
Reptiliendoktor.com
překlad Terraristik.cz