clovek

MŮJ ÚČET

Vnitřní paraziti plazů

 

 

reptiliendoktor-245166985wurm1

Téměř všechny volně žijící zvířata jsou napadené parazity. V přirozených podmínkách, to není problém, protože hostitel a parazit jsou adaptovaní po miliony let společně. Mezi nimi je dosaženo přirozené rovnováhy.

Umělé chovatelské podmínky v teráriu však mění tuto rovnováhu ve prospěch parazita. Prostorové omezení a úzká socializace způsobí, že zvířata jsou v neustálém kontaktu s vajíčky, výtrusy nebo cystami parazita. Vhodné podmínky by mohly vést k masovému zamoření. Elementárně neškodný parazit tak může být velmi nebezpečný pro zdraví zvířat.

V závislosti na podmínkách v ubikaci a zatížení stresem z těchto parazitů se může situace značně lišit. Někdy roste konstantní reinfekci plynule, ale také se může najednou zvýšit  explozivně, a s tím přijde zvýšená  zátěž, jako je stres nebo nemoci. Typickými příznaky jsou:

Zažívací potíže, rozpoznatelné podle měkkých, kašovitých nebo tekutých výkalů

Snížená kondice nebo vyhublost i přes správnou a dostatečnou výživu.

Růstové poruchy u mladých zvířat.

Pravidelné vyšetření trusu je jedním z hlavních zdravotních zásahů v teraristice.

Vzhledem k tomu, že paraziti a jejich vajíčka jsou vylučovány normálně přes výkaly, lze identifikovat patogeny tímto způsobem spolehlivě a potlačovat je specifickými léky. Obvykle postačí zkoumat externě zdravá zvířata jednou za rok, při chronické infekci nebo zvýšeném výskytu patogenů dokonce dvakrát ročně. Druhy, které potřebují zimní a letní odpočinek, je třeba přezkoumat nejpozději 2 měsíce před přestávkou.

 

Zvířata z odchytu by měla být vyšetřena každopádně ihned po zakoupení, a to i v případě, že zvířata se jeví jako zdravá. Až do stanovení diagnózy a úspěšné léčby jsou chovány v karanténě, aby nedošlo k rozšíření nákazy.

reptiliendoktor-298524680wurm2

Léčba

Terapie by měla být rozhodně vedena odborným veterinárním lékařem, protože příprava a dávkování léků pro plazy se mohou lišit od předpisů pro savce. Bohužel při léčbě dochází k  likvidaci mnoha zdrojů, nejen patogenních prvoků, ale ničíme také užitečné střevní symbiotické bakterie, a to může vést k poškození střevní flóry. Léčbu by proto měla vždy následovat regulace střevní flóry. K tomu přirozené střevní symbiotické bakterie, jako jsou kvasinky nebo bakterie mléčného kvašení, které  jsou obsaženy ve vakcínových přípravcích, ale i v normálních pivovarských kvasinkových tabletách. Vzhledem k tomu, že aplikace léků je spojena ve většině případů s toxickou zátěží pro organismus, by měla následovat léčba s cílem zajistit optimální hydrataci.

Postižená zvířata jsou od sebe oddělena a chována na papírových ručnících v průběhu celého léčebného období, v minimálně vybavené karanténní nádrži. K úkrytu může posloužit malá krabice. Kromě toho dávat pozor na důslednou hygienu. Aby nedošlo k opakované infekci, všechny odpadní produkty, musí být rychle odstraněny, především z misky na vodu.

Ve většině případů je také nutné následně vyměnit zemní substrát a příslušenství musí být důkladně desinfikováno. Terarijní rostliny musí být zlikvidovány.

reptiliendoktor-232568680wurm3

www.reptiliendoktor.com/

překlad Terraristik.cz

TOPlist